Svečano obilježavanje 50. godišnjice HPD-a Vihor

HPD Vihor 1969. – 2019. (Prikaz djelovanja društva od osnivanja do danas)
Fotografije sa svečanosti

Dana 23. rujna 1969. osnovano je planinarsko društvo Vihor. Inicijator osnivanja društva i prvi predsjednik bio je Alfred Židan – Fred.

Dana 23. studenoga 2019. u Amfiteatru Fakulteta prometnih znanosti (FPZ) Sveučilišta u Zagrebu, u Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj, svečano je obilježena 50. godišnjica osnivanja HPD-a Vihor.

Svečanosti su prisutvovali predsjednici i predstavnici Hrvatskog planinarskog saveza (HPS-a), Planinarskog saveza Grada Zagreba (PSGZ), mnogobrojnih planinarskih društava, osnivači, predsjednici te bivši i sadašnji članovi Vihora kao i prijatelji Vihora.

Na početku svečanosti prisutne je pozdravio Hrvoje Gold, presjednik društva. Nakon misli o planinarstvu i prijateljstvu u planinarenju koje izrekla Verica Thune, članica društva, prikaz osnivanja i rada društva, popraćen fotografijama i video zapisima, komentirao je predsjednik društva. Tom prigodom predstavljena je i jubilarna knjiga “HPD Vihor 1969. – 2019.” u kojoj se nalaze zapisi o osnivanju i radu društva kroz 50 godina djelovanja, kao i prilozi članova društva o doživljajima sa izleta i međusobnim druženjima.

Prisutnima su se zatim prigodnim riječima obratili Darko Berljak, predsjednik HPS-a, Ivica Mesić, predsjednik PSGZ, Tomislav, Josip Mlinarić, dekan FPZ-a, Borislav Aleraj Akac, predstavnik PDS Velebit, Josip Zelić, predsjednik i Zoran Gomzi, član HPD Kapela, Anton Bikić, predsjednik HPD Zagreb-Matica, Tomislav Muhić, predstavnik HPD Zanatlija, Kruno Hornung, HPD Belišće, Marin Perković, predsjednik Planinarskog saveza Dubrovačko-neretvanske županije i Josip Šintić, Ekološko društvo Žumberak.

U drugom dijelu svečanosti dodijeljene su prigodne zahvalnice osnivačima, predsjednicima društva, suradnim društvima i tvrtkama donatorima.

Zahvalnice za osnivanje društva su preuzeli osnivači: Biserka Aleksić, Josip Brestovec, Milovan Dlouhy, Karlo Gobec, Marija Gobec, Željko Gobec, Milan Ivić, Ivica Mesić, Božo Pomper, Marijana Radić-Gross, Đorđe Sinđelić  i Ksenija Sinđelić, a Nevenki Krsnik, Josipi Rukavina, Mihaelu Rukavina, Sandri Tuhtan i Tomislavu Turneru će biti dostavljene. Zahvalnice su posthumno dodjeljene i onivačima: Nikoli Aleksiću, Vladi Horbecu, Milivoju Korenjaku, Kreši Krauthackeru, Stanku Krsniku, Ivici Markoviću, Stipici Mesiću, Tomislavu Škunci, Nenadu Švedeku, Alfredu Židanu i Stelli Židan,

Zahvalnice za vođenje društva su preuzeli: Josip Brestovec, Vladimir Dika, Milovan Dlouhy, Hrvoje Gold, Vladimir Horvat i Janko Jurković, a posthumno su dodijeljene i predsjednicima društva: Miri Ivaniševiću, Anti Podnaru, Mauriciju Tuđini i Alfredu Židanu.

Posebne zahvalnice su dodijeljene: Želimiru Krampusu – Krampusu (posthumno) i Branimiru Stipetiću – Kamenku.

Zahvalnice za suradna društva su preuzeli predstavnici: PD Ericsson Nikola Tesla, PD INA Bjelolasica, HPD Kapela, PD Mljet i HPD Zagreb-Matica.

Svečanost je uveličao Pjevački zbor HPD-a Vihor. Prigodnu zakusku i prijevoz autobusom članova društva organizirala je članica društva Nevenka Kos. Slatkom dijelu zakuske doprinijele su svojim kolačima članice i članovi društva.

Uz članove i prijatelje društva potporu objavi jubilarne knjige pružile su i sljedeće tvrtke i udruge: Eko tehnologija, HSM-Informatika, Katarina Line, Matrixon, Meltal SL, Optički studio “Monokl”, O-tours PCO, Simat Prom, Step93, Planinarski savez Dubrovačko-neretvanske županije i Planinarsko društvo „Mljet“.  Svima velika hvala.