Svečano obilježavanje 50. godišnjice HPD-a Vihor

HPD Vihor 1969. – 2019. (Prikaz djelovanja društva od osnivanja do danas)
Fotografije sa svečanosti

Dana 23. rujna 1969. osnovano je planinarsko društvo Vihor. Inicijator osnivanja društva i prvi njegov prvi predsjednik bio je Alfred Židan – Fred.

Dana 23. studenoga 2019. u Amfiteatru Fakulteta prometnih znanosti (FPZ) Sveučilišta u Zagrebu, u Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj, svečano je obilježena 50. obljetnica osnivanja HPD-a Vihor.

Svečanosti su prisustvovali predsjednici i predstavnici Hrvatskog planinarskog saveza (HPS-a), Planinarskog saveza Grada Zagreba (PSGZ), mnogobrojnih planinarskih društava, osnivači, predsjednici te bivši i sadašnji članovi Vihora kao i prijatelji Vihora.

Na početku svečanosti prisutne je pozdravio Hrvoje Gold, predsjednik društva. Nakon uvodnih misli o planinarstvu i prijateljstvu koje se razvija i učvršćuje planinarenjem, nadahnuto izrečenih od Verice Thune, dugogodišnje članice društva, prikaz osnivanja i rada društva, popraćen fotografijama i video zapisima, komentirao je predsjednik društva. Tom prigodom predstavljena je i jubilarna knjiga “HPD Vihor 1969. – 2019.” u kojoj se nalaze zapisi o osnivanju i radu društva kroz 50 godina djelovanja, kao i prilozi članova u kojima su opisani doživljaji sa izleta i međusobnih druženja.

Prisutnima su se zatim prigodnim riječima obratili Darko Berljak, predsjednik HPS-a, Ivica Mesić, predsjednik PSGZ, Tomislav Josip Mlinarić, dekan FPZ-a, Borislav Aleraj – Akac, predstavnik PDS-a Velebit, Josip Zelić, predsjednik i Zoran Gomzi, član HPD-a Kapela, Anton Bikić, predsjednik HPD-a Zagreb-Matica, Tomislav Muhić, predstavnik HPD-a Zanatlija, Kruno Hornung, HPD Belišće, Marin Perković, predsjednik Planinarskog saveza Dubrovačko-neretvanske županije i Josip Šintić, predsjednik Ekološkog društva Žumberak.

U drugom dijelu svečanosti dodijeljene su prigodne zahvalnice osnivačima, predsjednicima društva, suradnim društvima i tvrtkama donatorima.

Zahvalnice za osnivanje društva su preuzeli osnivači: Biserka Aleksić, Josip Brestovec, Milovan Dlouhy, Karlo Gobec, Marija Gobec, Željko Gobec, Milan Ivić, Ivica Mesić, Božo Pomper, Marijana Radić-Gross, Đorđe Sinđelić  i Ksenija Sinđelić, a Nevenki Krsnik, Josipi Rukavina, Mihaelu Rukavina, Sandri Tuhtan i Tomislavu Turneru dodijeliti će se naknadno. Zahvalnice su posthumno dodijeljene i osnivačima: Nikoli Aleksiću, Vladi Horbecu, Milivoju Korenjaku, Kreši Krauthackeru, Stanku Krsniku, Ivici Markoviću, Stipici Mesiću, Tomislavu Škunci, Nenadu Švedeku, Alfredu Židanu i Stelli Židan.

Zahvalnice dosadašnjim predsjednicima za vođenje društva su preuzeli: Josip Brestovec (1980. – 1981.), Vladimir Dika (1982. – 1983.), Milovan Dlouhy (1989. – 1993.), Hrvoje Gold (1981. – 1982. i 2018. – 2020.), Josip Graša (1988.-1989.), Vladimir Horvat (1999. – 2014.) i Janko Jurković (1995.-1999. i 2014.-2018.), a posthumno su dodijeljene: Miri Ivaniševiću (1977.-1979. i 1983.-1986.), Anti Podnaru (1973.-1977.), Mauriciju Tuđini (1986.-1987.) i Alfredu Židanu (1969.-1973.).

Posebne zahvalnice su dodijeljene: Želimiru Kanturi – Krampusu (posthumno) i Branimiru Stipetiću – Kamenku.

Zahvalnice za suradna društva su preuzeli predstavnici: PD-a Ericsson Nikola Tesla, PD-a INA Bjelolasica, HPD-a Kapela, PD-a Mljet i HPD-a Zagreb-Matica.

Svečanost je, veselim planinarskim pjesmama, uveličala pjevačka sekcija HPD-a Vihor. Prigodnu zakusku i prijevoz autobusom članova društva organizirala je članica društva Nevenka Kos. Slatkom dijelu zakuske doprinijele su svojim kolačima članice i članovi društva.

Uz članove i prijatelje društva potporu objavi jubilarne knjige pružile su i sljedeće tvrtke i udruge: Eko tehnologija, HSM-Informatika, Katarina Line, Matrixon, Meltal SL, Optički studio “Monokl”, O-tours PCO, Simat Prom, Step93, Planinarski savez Dubrovačko-neretvanske županije i Planinarsko društvo „Mljet“.  Svima im velika hvala.